SALONIKOWE WIEŚCI. PORA DOBREJ KSIĄŻKI.

SALONIK ARTYSTYCZNY

Filii nr 16

WAKACYJNA LEKTURA

Książka, którą warto polecić na wakacyjny odpoczynek.
Powieść autorstwa amerykańskiej pisarki
Fannie Flagg pt.: Smażone zielone pomidory

To dwie historie w jednym opowiadaniu. W pierwszej poznajemy życie Evelyn Couch – dojrzałej kobiety dobiegającej pięćdziesięciu lat, która pewnego dnia zrozumiała, że ma dość swojego życia i osoby, którą się stała przez minione lata. Życie, które dotychczas wiodła, wydaje jej się puste, niedostarczające jej ani satysfakcji, ani spełnienia. W chwili, w której ją poznajemy, cierpi na bezsenność i zajada swoje zmartwienia słodyczami, jest cały czas zła i często płacze. Pewnego dnia podczas odwiedzin u swojej teściowej w domu spokojnej starości Rose Terrace poznaje Ninny Threadgoode, jedną z rezydentek, która zdecydowanie różni się od innych mieszkańców domu. Pozytywnie nastawiona, wiecznie młoda starsza pani woli mówić niż słuchać i nie pytając Evelyn o zdanie zaczyna jej opowiadać przeróżne historie ze swojego życia z czasów, które dawno już minęły. Przed oczami Evelyn – początkowo niechętnie słuchającej opowieści powoli roztacza się obraz małej, kolejowej miejscowości.

Kathy Bates jako Evelyn Couch i Jessica Tandy jako Ninny Threadgoode
Żródło http://www.22kilo.pl/22-kilo/dwoch-takich-smazyly-pomidory/

Opowieści staruszki stają się bodźcem do zmiany dotychczasowego życia Evelyn. Kobieta zaczyna dostrzegać swoją wartość
i zdobywa odwagę do zmiany stylu życia oraz na poważne rozmowy z mężem.

Ale to nie postać Evelyn jest głównym wątkiem opowieści. Rolę pierwszoplanową gra tutaj Whistle Stop i jego mieszkańcy. Whistle Stop to małe miasteczko, pełne ciekawych postaci. Poznajemy realia życia ludzi w latach trzydziestych. Historię dyskryminacji czarnych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To także historia Idgie, o której od dziecka mówiono, że była dzika i nieokrzesana. Dziewczynka swój czas spędzała głównie na drzewach i włóczeniu się po okolicy. Gdy Idgie staje się dorosłą kobietą zakochuje się. Obiektem jej uczuć staje się kobieta. Wraz ze swoją wybranką – Ruth, Idgie otwiera jedynąw miasteczku kawiarnię, która serwuje przepyszne posiłki
m.in. tytułowe smażone zielone pomidory.Wokół tego miejsca koncentruje się życie miasteczka. Spotyka się tam rodzina oraz przyjaciele.
Wiadomo, że nikt stamtąd nie wyjdzie głodny, nawet jeśli nie ma czym zapłacić za posiłek. Wszelki materializm jest im zupełnie obcy,a potrzebującym oddałyby ostatni grosz.

Największym z atutów tej książki jest jej klimat. Ciepły, wzruszający, nostalgiczny i wesoły. Chociaż autorka porusza wiele smutnych tematów jak choroba, starość i śmierć to zawsze daje iskierkę nadziei na lepsze jutro.  Książka staje się fantastyczną podróżą w czasie, ale też w pewnym stopniu w głąb siebie.

“Smażone zielone pomidory” to ponadczasowa opowieść o sile przyjaźni i kobiecej solidarności.

Powieść Fannie Flagg została zekranizowana w 1991 roku.

 

Źródło: madeofnothing.blogspot.com

 

Ewa Wesołek

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.