LUTOWE SPOTKANIE – DIALOGU Z FAKIREM

 

“NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA,

KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE”

 

Lutowe spotkanie

Dyskusyjnego Klubu Książki – DIALOG

Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach. Takich wyczekiwanych i dokładnie zaplanowanych?
Podróżach, po których pozostają cudowne wspomnienia i albumy pełne zdjęć,
lecz czy o takiej podróży jest nasza dialogowa książka?

Oj, z całą pewnością NIE!

W tej 239. stronicowej lekturze akcja toczy się w nieprzewidywalnym i szalonym tempie. Nasz tytułowy bohater – fakir z Indii wyrusza w podróż do Francji z zamiarem kupna łóżka.
Lecz nie jest to łóżko byle jakie. Bowiem jest to model z piętnastoma tysiącami gwoździ za cenę 99,99 euro.
Wybrane przez fakira z szwedzkiego salonu IKEA.
Co przyciągnęło uwagę klienta z tak dalekiego kraju? Slogan zamieszczony nad łóżkiem –

” Noce ostre w każdym calu”.

W tym właśnie sklepie zaczyna się szalona fabuła naszej lutowej lektury.

Od wielu lat tradycyjną formą zaproszenia na dialogowe spotkanie jest zaproszenie w formie sms-a, więc i tym razem nasi dialogowi goście taki otrzymali:

Witam serdecznie tu wasza moderatorka Ewa. W piątek 21 lutego zapraszam do Biblioteki na spotkanie z fakirem – bohaterem naszej lutowej lektury. Razem z eleganckim Indusem wyruszymy w zaskakująca i szalona podróż pełną przygód. O swoich wrażeniach z wyprawy porozmawiamy na końcowym przystanku – Salonik Artystyczny Filii nr 16. Czekam tam na was z pachnącą kawą. Do zobaczenia

Zaproszenie nie zostało pozostawione bez odzewu… już po chwili zaczęły napływać wiadomości tekstowe z odpowiedziami.

Kasia

“Chętnie wyruszę wspólnie z Wami i fakirem w te ciekawie zapowiadającą się podróż. Mam nadzieję jednak, że odbędzie się ona bez nieprzewidzianych niespodzianek, jak to miało miejsce w książce i żadna z nas nigdzie nie utknie”.

Na całe szczęście żadna z nas nigdzie nie utknęła. Chociaż nasza droga Danuta M. będąc w sklepie Ikea zaglądała tu i tam…

Witam. Kilka dni temu byłam w IKEA. Z uśmiechem na twarzy spoglądałam pod łóżka, patrzyłam na szafy, w których mógłby znaleźć się nasz bohater. To on właśnie na moment czytania książki wprowadził mnie w pogodny nastrój… do zobaczenia

Szwedzki epizod książki to nie tylko próba zakupu łóżka fakira, ale również spotkanie z kobietą, która zostawiła swój ślad w sercu naszego bohatera. Niestety zbieg niefortunnych okoliczności rozłączył zauroczonych sobą młodych ludzi. Czy los połączy tych dwoje?
czy spojrzą sobie jeszcze w oczy?

  Zaczynają się szalone przygody i wyprawa po Europie niezmiernie sympatycznego i przezabawnego hindusa Pooshyanoghart Ocoordhay (czyt. Poszytanoga Okurdę ). Wpierw do Londynu, potem do Hiszpanii, Włoch i Libii, aby po wielu perypetiach powrócić do francuskiej stolicy – Paryża. Fakir wplątuje się w przeróżne, niesamowite i szalone historie. Począwszy od podróży w zamkniętej metalowej szafie, locie w luku samolotu w walizce od Louis Vuitton po lot balonem nad Morzem Śródziemnym. I wszystko byłoby zabawnie proste, gdyby autor nie przemycił do swojej książki odrobiny goryczy i dziegciu, który zmusza czytelnika do refleksji. Poznajemy losy libijskich oraz sudańskich nielegalnych emigrantów, z którymi nasz bohater znalazł się w naczepie tira jadącego przez tunel pod kanałem La Manche do Londynu. Oni to opowiadają fakirowi, a zarazem i czytelnikom o swoim życiu a także losach swoich rodzin. Poznajemy również dzisiejszą Europę, i jej mieszkańców, którzy nie zawsze chcą okazać odrobinę zrozumienia i pomocy dla ludzi w potrzebie.

Trafnie i w bardzo krótki sposób opisała to Joanna w swoim smsie

Baśń z szafy IKEA… to niebanalna trochę absurdalna komedia omyłek. Książka niesie jednak głęboki przekaz… Nie oceniaj nikogo z góry, weź życie w swoje ręce… aby je naprawić. To opowiastka o tym, że karma wraca. NA PEWNO BĘDZIE WESOŁO I MIŁO JAK ZWYKLE.

W ten sam sposób myśli nasza dialogowiczka Aleksandra:

I znowu dowód, że nic nie jest biało-czarne. Niby łotr a “nie łotr”. I ci , którzy urodzili się po złej stronie Morza Śródziemnego przez jednych są uważani za przestępców, przez drugich za ludzi w rozpaczy. Do zobaczenia i uściskania moderatorko Ewo!

Pod wpływem podroży, przeżytych zdarzeń fakir zrozumiał, iż do tej pory wiódł życie lekkoducha, któremu za każdym razem udawało się wywinąć z niejednego nieczystego uczynku. Odnajduje w sobie pisarski talent. Staje się  dobrym człowiekiem rodem z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Jak do końca potoczą się losy naszego bohatera…? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w książce autorstwa  Romain Puértolas – Niezwykła podroż fakira, który utknął w szafie

Jeszcze opinia Danusi D.O. na temat przeczytanej książki, która właściwie podsumowuje jej przesłanie:

Z Indii do Paryża z zadrukowanym z jednej strony banknotem do szwedzkiej Ikei po łóżko z tysiącami gwoździ – cóż ?  Każdy cel podroży zależy od podróżnika. Ale ten wyjazd i te wszystkie nieprzewidziane sytuacje, które złożyły się na karkołomną podróż dookoła świata w 10 dni, nie zwiedzając tego świata okazała się równolegle podróżą w głąb siebie. Przeistoczenie nie tylko fakira w pisarza, ale przede wszystkim człowieka o moralności podrzędnej w człowieka, który poukładał swoje wnętrze ponieważ spotkał w tych 10 dniach przeróżnych ludzi i miał tę zdolność refleksji nad własnym życiem, refleksji, którą przekuł w czyn. Zatem znów można powiedzieć , że miłość jest najważniejsza. Odmienia. Jest delikatna jak dotyk prawdziwego jedwabiu. Miłość i szacunek do samego siebie i do drugiego człowieka. Czy ta podróż okazała się cudem?

Zachęcam do przeczytania tej lektury, gdyż mimo, że jest napisana lekkim i zabawnym językiem to budzi w czytelniku znacznie głębsze refleksje.
Książkę przetłumaczono na 35 języków i otrzymała Grand Prix Nagrody Literackiej im. Juliusza Verne’a.

Pozdrawiam
Ewa Wesołek

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.