BARWY oraz “Lektury nadobowiązkowe”

 

SALONIKOWE WIEŚCI

MARCOWO NADOBOWIĄZKOWO

Niepoprawna czytelniczka. Uzależniona od książek. Wyrafinowana koneserka słowa drukowanego, buszująca wśród tekstów zdumiewająco różnorodnych – od arcydzieł literatury przez prace popularnonaukowe z różnych dziedzin po poradniki i literackie kurioza. Zdolna wychwycić w każdym mało znaczący szczegół, jedną myśl lub obraz, by osnuć wokół nich poetycki felieton, olśniewający niezwykłością spojrzenia, zaskakującą puentą, właściwym sobie poczuciem humoru.

Tadeusz Nyczek tak opowiadał Annie Bikont oraz Joannie Szczęsnej, autorkom książki Pamiątkowe rupiecie: „(…) zaczęła czytać tak zwane książki «z dolnej półki». W czasach PRL-u wydawnictwa rozsyłały po redakcjach stosy książek. Te ważniejsze dawano recenzentom, a reszta zalegała szafy w charakterze makulatury. Szymborska odkryła urok tego typu produkcji literackiej. W swoich felietonach, podobnie jak w wierszach, stanęła po stronie rzeczy straconych i pomijanych”.

Błyskotliwe, zabawne, a niekiedy głęboko przenikliwe felietony układają się w erudycyjną opowieść o świecie, przyrodzie, historii i sztuce.

Źródło: http://news.o.pl/2015/09/28/wislawa-szymborska-wszystkie-lektury-nadobowiazkowe-wydawnictwo-znak/#/

Po tej nadobowiązkowej części spotkania Klub Literacki – BARWY przystąpił do realizacji  swoich zadań.
Przy filiżance gorącej kawy czas rozpocząć Turniej Jednego Wiersza.
W marcowe popołudnie do Saloniku wybrało się wielu poetów. Nie wszyscy przynieśli z sobą wiersze. To nic! Ważne, że z potrzeby serca przyszli porozmawiać o wierszach.

Na początku trochę pozy do zdjęcia. A później już maski opadają i mimika mówi sama za siebie.

Do poezji podchodzimy z namaszczeniem. To sztuka szczególna, zwłaszcza jeżeli twórca z własnej woli dzieli się ze światem swoimi spostrzeżeniami, które ubiera w słowa.

Równie ważne są  gesty w każdej naszej dyskusji.
Przecież rozmawiamy nie tylko słowami ale całym ciałem.

Turniej Jednego Wiersza i Warsztaty Literackie są tego najlepszym przykładem.

 

 

 

 

 W marcu swoje pięć minut miała Jola Szostak i Ewelina Duda.
Zwycięzcom turnieju gratulujemy.
A to, co działo się w marcu na Warsztatach literackich niechaj barwną tajemnicą pozostanie.

Pozdrawiam i zapraszam do wiersza.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.